Bacaklarda Meydana Gelen Kramp Neden olur Nasıl Tedavi Edilir

Spread the love

Bacaklarda Meydana Gelen Kramp Neden olur Nasıl Tedavi Edilir

         Bacaklarda meydana gelen kramplar, yazın artış gösteriyor. Bacak krampları; bacak kaslarının ani ve acı verici kasılmalarını içerir. Araştırmalar, bu krampların Temmuz ayında zirveye ulaştığını gösteriyor. Nedeni kesin olarak bilinmese de yazın artan fiziksel aktüalitenin tetikleyici olduğu biliniyor. Bacak krampları; ayakları, baldırları ve uyluk kaslarını etkileyen, yaygın görülen sorunlardan biridir. Özellikle gece görülen bacak krampları; bacak kaslarının ani ve acı verici şekilde istemsiz şekilde kasılması şeklinde ortaya çıkıyor.

Çoğu krampların nedeni hala net olarak ortaya çıkarılamamıştır. Kaslarda meydana gelen krampların acı verse de zararsız olduğu ifade edilmektedir. Ancak bazı durumlarda, diyabet veya periferik arter hastalığı gibi altta yatan bir hastalıkla bağlantılı olabilir. Araştırmalar, gece görülen bacak kramplarının yaz mevsiminde, kış mevsimine göre daha yaygın olarak görülmektedir. Araştırmalar, krampların temmuz ayında zirve yaptığını gösteriyor.

  • Gece görülen bacak krampları nedir?

Özellikle gece görülen bacak krampları, gece bacaklarda meydana gelen ağrılardır. Genellikle uykudan uyanmalara neden olacak kadar şiddetli hissedilir. Bu kramplar, çoğunlukla baldır kaslarında meydana gelir, fakat aynı zamanda uyluk ve ayaklarda meydana gelebilir. Kramplardan etkilenen kaslar, sanki kördüğüm atılmış gibi şiddetli bir ağrı meydana gelir. Kramplar 50 yaş üstünde fazla görülse de çocuklar dahil kadın erkek herkes de görülebilir.

Eskisi gibi Çömelmiyoruz

  • Bacak kramplarının sebepleri nedir?

Bazı araştırmacılar, krampların meydana gelmesinin sebeplerinin başında, yaşam tarzımızın değişmesine bağlıyorlar. Atalarımızın hayatı, çömelerek bacak tendonları ve kaslarını uzatan pozisyonda geçmişken, değişen yaşam koşullarında çömelme ihtiyacı ortadan kalktığı için, krampların görülme sıklığı arttığı düşünülüyor. 

Diğer uzmanlar ise, yattığımızda ayaklarımızın “planter fleksiyon” pozisyonunda olduğunu, yani ayak parmaklarımızın bizden uzaklaştığını baldır kaslarını kısalttığını gözlemlemişler. Ayaklar uzun süre böyle kaldığında, ayak parmaklarının hareketi bile krampı tetikleyebiliyor. Sporcuların üzerinde yapılan araştırmalarda ise aşırı terleme sonucu meydana gelen potasyum ve magnezyum eksikliği meydana geliyor. Sık kramp sorunu yaşayanlar akşam yatmadan önce bir adet muz yemeyi alışkanlık haline getirmelidir. Muz, içerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde, kaslarınızın gevşemesini sağlayarak kramplarınız ın azalmasına katkı sağlar.

Krampların tedavisi için.

  • Magnezyumdan açısından zengin besinler tüketin.

Ayaklarınızı bir yastıkla destekleyerek yada ayaklarınızı yatağın kenarına sıkıştırarak önleyebilirsiniz. Özellikle düz ayak probleminiz varsa uygun ayakkabıları tercih ederek kramplardan kurtulabilirsiniz. Yeterli egzersiz yapmak formda kalmanıza yardımcı olur. Egzersiz yapıyorsanız, programınızın size uygun olduğundan emin olun. Uzun süre yorulmaktan ve aşırı antrenmandan kaçının. Spora başlamadan önce ısınmayı ihmal etmeyin.

Alta yatan farklı bir neden yoksa, bacak kramplarını önlemek için germe egzersizleri yardımcı olabilir. Eğer kramplar baldırlarda ysa bunları deneyebilirsiniz.

  • Bacakları düzeltin ve baldır kaslarını germek için, ayakları dizlere doğru çekin.
  • 15 dakikalığına yürüyüş yapın.
  • Yüzünüz duvara dönük şekilde duvardan yakalık 60 cm. uzakta durun. Ellerinizi duvara yaslayarak topuklar yerdeyken uzanılabilecek en üst noktaya uzanıp 30 saniye bu pozisyonda kalın. Bu hareketi günde birkaç kez yapın.

Bir önceki yazımız olan Beyin Yaşlanmasını Yavaşlatmak İçin Ne Yapmalıyız   başlıklı makalemizde a vitamini, beyin ve beyin nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir