Beyin Yaşlanmasını Yavaşlatmak İçin Ne Yapmalıyız  

Spread the love

Beyin Yaşlanmasını Yavaşlatmak İçin Ne Yapmalıyız  

Her organ gibi beyinde yaşlanmaktadır, bizim yapmamız gereken ise beynimizin yaşlanmasını yavaşlatmaktadır. İnsan ne yerse odur. Fast-food nasıl damarlarımıza zarar verirse, bol balık ve tavuk ve mevsim meyve ve sebzelerini tüketmek beyinin yaşlanmasını geciktirerek, insanların hafızalarını daha diri tutar. Bunu insan beyini ni genç tutarak, aslında hayatındaki konforu da diri tutar. Hayat kalitesi daha yüksek olur.
“İnsan, beyin fonksiyonlarının gelişmiş olması ile diğer canlılardan ayrılır. Günümüzde kötü beslenmenin beyinde yaptığı tahribatlar ispatlanmıştır.” Diyen beyin ve sinir hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Serdar Dağ, beyin sağlığımızı koruyabilmemiz için nasıl beslenmemiz gerektiğini anlattı.

Hücrelerimizi korur

Tüm hücreler gibi beyin ve sinir hücreleri de yaşlanır. Önemli olan bu süre içerisinde hücrelerimizi yıpratan ve hastalığa götüren etkenlerden korumaktır. İyi beslenme tedaviye yardımcı olur, vücudun savunma mekanizmasını artırarak, vücudu hastalılara karşı korur, hastalıkları önler. Beyini besleyen ve hastalıklardan koruyan besinler şunlardır: B Vitamini: et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerde vardır. Bu besinleri makul düzeyde tüketmek önemlidir. Eksikliğinde, beyin ve beynin emirlerini uygulayan sinir sisteminde çeşitli derecede hasarlar oluşur. El ve ayaklarda yanma, iğnelenme, duyu kusuru gibi belirtiler meydana gelir.

E Vitamini: Vücudumuzda depo edilebilen bu vitaminin eksikliği yıllarca gizli kalabilir. Bu süre erişkinlerde 15-20 yıl, çocuklarda 2-3 yıl kadardır. E vitamini: havuç, ıspanak, çilek, domates, ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde, yer fıstığı, bitkisel yağlar ve buğdayda bulunur. Bu vitamin, hafıza e öğrenme gücünü artırdığı gibi eksikliği de el ve ayaklarda duyu kusuru, kuvvet kaybı, dengesizlik gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.
A Vitamini: Balık yağı, tereyağı, krema, peynir, yumurta sarısı, havuç, patates, brokoli, yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde, tahıllarda ve kayısıda bulunur. Eksikliğinde görme azalır, fazla alımında ise beyinde sıvı birikmesine yol açar.
D Vitamini: Karaciğer, balık, yumurta, tereyağı ve mantarda bulunur. Bu vitaminden vücudumuzun faydalanabilmesi için güneş ışığı gereklidir. Eksikliğinde kaslarda kuvvet kaybı, ağrı ve dengesizlik görülebilir.

Omega 3 son derece önemli

Karbonhidrat ve yağlar: Unlu mamuller, baklagiller, patates, tatlılar, şekerler, muz, elma, karbonhidrat bakımından zengin besinlerdir. Beynin enerji kaynağı olan glikoz, şeker bu gruptandır. Yağlardan özellikle balık yağlarından omeğa 3 bitkisel yağlarda bulunan omeğa 6 hayati önem taşır. Bu yağlar, Alzheimer hastalığına, baş ağrılarına, konsantrasyon bozukluğuna iyi gelir.
Proteinler: Vücutta depo edilmez, özellikle bebeklikten ergenliğe kadar yeterli protein almak gerekir. Yetersiz protein almak beyin gelişmesini önler, zeka geriliği yapar.
Su
Özellikle yaşlılık döneminde eksik su alımı, beyin fonksiyonlarını zayıflatır, şuur bulanıklı yapar.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Beyine Sahip Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz başlıklı makalemizde beyin, beyin beslenmesi ve beyin sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir