Boy Uzatma Mümkün Mü ? Boy Ameliyatını Kimler Yapabilir ?

Spread the love

Boy Uzatma Mümkün Mü ? Boy Ameliyatını Kimler Yapabilir ?

Boyu kısa olan insanların sorduğu soru Boy Uzatma Mümkün Mü ? Boy Ameliyatını Kimler Yapabilir ? Boy kısalığı birçok nedene dayanmaktadır.  Boy uzatma 1950’li yıllarda Rusya da kaba yöntemlerle yapılmaya başladı. Rusya da kemiğin kırılarak kontrollü olarak iyileşmesi sağlanarak uzatılmak taydı.  Burada başlangıç olarak doğuştan gelen, kaza sonucu kırılan veya kopan parmakların dikilmesi esnasında ilk başlarda uzatma yöntemiyle tedavisi başlandı. İlerleyen zaman içinde teknik ve tedavilerin gelişmesiyle boy uzatma talepleri ciddi artmaya başladı. Daha önceden tedavi edilenlerin tavsiyesi televizyon kanalları veya sosyal medyadan yayılması ile talep daha da artmaktadır.

Artık boy uzatmak sorun olmaktan çıktı

Amerika da cücelik sınırı 1,47 cm kısa olanlar cüce olarak kabul ediliyor boy uzatma talepleri 1,47 cm den kısa boylu olanlarda uygulanabilmektedir. Dünyada boy ortalaması uzamaktadır, 2010 yılından Türkiye istatistik verilerine göre bayanlarda 1,62 erkeklerde 1,72 ortalama olarak kabul edilmektedir. Boy uzatmak için talepte bulunan kişiler genellikle boy kısalığından rahatsız olanlar, takıntılı olanlar, gerçekten kısa olanlar veya kaza sonucu organlarını kaybedenler var.

Boy uzatmak isteyenler genellikle doğuştan gelen boy kısalığı veya kaza neticesinde sakat kalmış, bir uzvunda hasar oluşmuş hastalardan talep gelmektedir. Hastaların talepleri doğrultusunda incelemeler yapılıyor boy uzatmak mümkün mü? Boy uzatma ameliyatını kimler yaptırabilir? Ona göre tanı konuyor ve tedavi şekline karar veriliyor. Boy uzatmaya karar verilen hastaların kemik kalitesi kontrol ediliyor, sigara içenlerin kırık kaynamasını 5 katına kadar kaynamayı bozuyor sigarayı kesinlikle bırakmaları gerekiyor.

Boy Uzatmak Mümkün mü? Boy uzatma ameliyatını kimler yaptırabilir?

Boy uzatma yaş durumuna göre değişiyor

  • Çocuklarda boy uzatma:

6 yaşında boy uzatma tedavisine başlanırsa, tekrarlanan seanslarla 20-30 cm kadar uzatılabiliyor.

  • Yetişkinlerde boy uzatma:

Çocuklarda boy uzatmak daha kolay

Büyüme çizgisi kapanmış insanlarda kaynaması süresini göz önünde bulundurmak gerekir, yaş durumuna göre farklı sonuçlar doğurmaktadır. Kas durumu, kemik ve sinir yapısına ve yaş durumuna göre değişmektedir. Yetişkinlerde genel olarak 4-8 santim uzatılabilir. Hasta yaş, kemik, sinir yapısına göre aşağıdan veya yukarıdan seans sürecinde 8-16 cm kadar uzatılabiliyor. Bu tedavi süreci 1-1,5 yıl gibi sürer.

  1. Seans neler yapılmaktadır.

Öncelikli olarak kemik yapısı, sinir yapısı kas yapısı incelendikten sonra kemik kesilmek sureti ile başlanıyor boy uzatma işlemine başlandığında günlük olarak 1 milim olarak uzatılıyor ayda 3 cm. bir uzama gerçekleşiyor. 2 ayda 6 cm uzaması gerçekleşiyor, iki ay sonrasında kemik tam oluşması için bekleniliyor tam kemik oluşumu gerçekleştikten sonra ortalama 8-12 gibi normal tüm hayatı normale dönmüş oluyor. Boy uzatma tedavisinin en güzel tarafı ise bu süre zarfında aylarca yatmak yok. Ameliyat sonrası 10 gün gibi bir zamanda tamamen normal hayata dönüş sağlıyor.

Boy uzatma tedavisi süresince hasta normal hayatına devam ediyor. Alt kısımda daha başarılı ve kısa sürede sonuçlar alınıyor.

Kaslar müsaade ettiği sürece, kişiye göre süre değişiyor. Boy uzatma kişiye göre farklılık gösteriyor.

Tedavi sonrasında fizik tedavi alması önerilmektedir.

Çocuk hastalarda 3-4 seans yeterli oluyor.

 

Bir önceki yazımız olan Kanser Hastalığından kurtulabilir miyiz çaresi var mı başlıklı makalemizde bitkisel tedavi, çaresi var mı ve kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

Boy Uzatma Mümkün Mü ? Boy Ameliyatını Kimler Yapabilir ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir