İbn-i Sina’nın Mucizevi Tarifi Gün Yüzüne Çıktı Şifa Dağıtıyor

Spread the love

İbn-i Sina’nın Mucizevi Tarifi Gün Yüzüne Çıktı Şifa Dağıtıyor

İbn-i Sina Kimdir?

Kuru incir ve zeytinyağı

İbn-i Sina 980 yılı Agustos ayında Afşana Köyü, Buhara’da Özbekistan da dünyaya gelmiştir. Tıp bilimleri, filozof, yazar, fizikçi ve bilim adamıdır. Asıl adı Ebu Ali el- Hüseyin ibni Abdullah ibn-i Sina el-Belhi’dir.  Samanoğulları sarayı maliye katibi ve saygın bir bilim adamı olan babası Abdullah Bin Sina’nın Oğlu İbn-i Sina; felsefe, tıp, astronomi ve kimya alanlarında önemli çalışmalar yapmıştır.   

İbn-i Sina’nın Mucizevi Tarifi Gün Yüzüne Çıktı. Batılılar İbn-i Sinayı Avicenna ismi ile tanımaktadırlar. Dünyayı değiştiren 100 bilim adamı listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Günümüzde Avrupa da dahi pek çok hastanenin ve sağlık merkezinin adı avicenna’dır. Tıp ve felsefe konularında 216 adet eseri bulunan bilim adamının, bilim dünyasında hekimlerin piri, modern bilimin kurucusu, büyük üstat olarak söz edilmektedir.

Doktor Unvanı Alıyor

Kuru İncir

Buhara kentinde gördüğü öğrenimin ardından 10 yaşında Kuran’ı Kerim’i ezberleyip hafız olmuştur. 16 yaşına geldiğinde ünlü filozof Natili’den dersler almış ve hekim olarak tanınmıştır. Kuşyar adındaki hekimden dersler almıştır. 18 yaşına geldiğinde Buhara Emiri Nuh İbn-i Mansur’u tedavi etmiş ve zamanın en önemli kütüphanesi olan Samani Kütüphanesinden istediği gibi yararlanma ödülü almıştır. Tıp alanında inanılmaz zekası ve tıp ilminde başarılar göstermiş, yeni ilaç terkipler hazırlamıştır. 19 yaşına geldiğinde ise artık doktor olarak kabul görmüş ve hasta kabul etmeye başlamış, yeni tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Hastalarını ücretsiz tedavi etmeye başlamıştır.

El Biruni İle Çalışıyor

Kuru İncir

İbn-i Sina 22 yaşına geldiğinde babası vefat etmiştir. Aynı dönemde emir ölmüş ve samani devleti yıkılmıştır. Gazneli Mahmut kendisini davet etmiş, fakat o batıya gitmeyi tercih etmiştir. Bugünkü Özbekistan’da bulunan Harezm’in urgenç şehrine gitmiştir. Merv, Nişabur ve Horasan Şehirlerini dolaşarak buralarda çalışmalar yapmıştır.

Kanun Kitabını Yazıyor

İbn-i Sina daha sonra  Cür-can Şehrine yerleşmiştir ve burada Şiraz’lı ebu Muhammed’den destek alarak burada El-Kanun fi’t tıb kitabını yazmıştır. “Tıpta Kanun” olarak bilinen bu kitap Latinceye de çevrilmiş ve batı ülkelerinde 400 yıl boyunca tıp alanında ders kitabı olarak okutulmuştur.

İbn-i Sina

Son Dönemleri ve Ölümü

Bir müddet sonra Hamedan (O dönem İran İslam Cumhuriyetinin bir Eyaleti) Şehrine gitmiştir. Eserlerini yazarken, Isfahan eyaletine yerleşmiştir. Isfahan valisi Ebu Cafer’in yanında doktor ve bilim adamı olarak danışmanlık yapmıştır. Bu arada eserlerini yazmaya devam etmiştir. Hamedan’a yapılan bir savaş seferi sırasında midesinden rahatsızlanmıştır. Hasta yatağında iken tüm mallarını yoksullara bağışlamış ve kölelerini serbest bırakmıştır. 1037 yılının Haziran ayında vefat etmiştir. Mezarı Hamedan’dadır.  *** Kitapları makalemizin sonundadır***

Adını tarihe altın harflerle yazdıran ünlü tıp bilimcisi İbn-i Sina’nın mucizevi tarifi.

Önemini hala koruyan, önemli sağlık sorunlarının tedavisinde çığır açan bu tarifi biz sizler için araştırdık. Sizlerde evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz tarif ise oldukça kolay. Herkes evinde rahatlıkla uygulayabilir.  Hala geçerli olan mucizevi karışım nasıl hazırlanır şimdi o tarifi açıklayalım.

İncir

Bize lazım olan malzemeler

  • 250 gram kuru incir
  • 1 litre sızma zeytinyağı

Öncelikle incirleri yıkayın, süzün ve kuşbaşı olacak şekilde doğrayın. Cam kavanoza zeytinyağını koyun, kuşbaşı şeklinde doğradığınız İncirleri zeytinyağı dol ile dolu kavanozun içerisine koyun ve ağzını kapatın. Cam kavanoz tercih ederken yaklaşık 1,5-2 litrelik cam kavanoz tercih edin. Bu kavanozu 5 gün boyunca karanlık bir yerde muhafaza edin ve bu sürenin dolmasından sonra, sabah ve akşam olmak üzere bir yemek kaşığı tüketin.

Zeytinyağı

Karışımın Faydaları

  • Astım ve solunum yolu rahatsızlıklarınız varsa incir karışı iyi gelmektedir.
  • İbn-i Sina’ın önerdiği incir karışımın en önemli etkisi ise kanseri önlemesi. Kanser oluşumunu önleyen incir karışımını düzenli bir biçimde tüketerek etkilerinden faydalanabilirsiniz.

İbn-i Sina’ın 276 Eseri Vardır. Bunlardan önemli olanları şunlardır:

  • El Kanun fi’t Tıp (Tıp ile ilgili zamanın bilgilerini içerir.)
  • Kitab’ül-Necat (“Kurtuluş Kitabı” Metafizik konularını içerir.)
  • Risale fi-ilmü’l-Ahlak (Ahlak konusunda kitapçık.)
  • İşaret ve’l-Tembihat (Mantık, fizik ve metafizik konularını içerir.)
  • Kitabü’ş Şifa (Bir felsefe ansiklobedisidir. Rağmen tıptan çok matematik, fizik, mantık, metafizik, ilahiyat, ekonomi, siyaset ve musiki konularını içerir.)

Bir önceki yazımız olan Oruç Tutmak Alzheimer hastalığından koruyor başlıklı makalemizde aç kalmak, alzheimer ve alzheimer hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir