Karpuzun Faydaları Ve Zararları Nelerdir Biliyormusunuz

Spread the love

Karpuzun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Karpuzun Faydaları

Karpuzun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yaz mevsiminde en çok tüketilen yaz meyvesi karpuzun faydaları ve zararları nelerdir hiç düşündünüz mü? Her evde her sofrada günlük tükettiğimiz karpuz un faydalarından bazıları. Yapılan araştırmalarda karpuz suyunun kaslarda oluşan ağrıları dindirdiğini göstermiştir. Bir anlamda karpuza ağrı kesici desek yeri var.

ALLAH cc. Öyle güzel nimetler vermiştir ki, karpuz suyu bile ağrı kesici etkisi var. Kas ağrılarını azaltmak için özellikle spor yaptıktan sonra, bir bardağı geçmeyecek kadar karpuz suyu içmeniz, ağrılarınızı dindirmede etkilidir. araştırmalar, kas ağrılarını azaltığını ortaya koyuyor.

Karpuzun Faydaları Ve Zararları Nelerdir ? Yazın ilk akla gelen meyvelerin başında karpuz gelmektedir. Sadece su ve şeker değil, aynı zamanda yüksek düzeyde vitamin, mineral ve antioksidan yönünden oldukça zengin, sağlığa oldukça faydalı bir besindir. Birçok çalışma, karpuz tüketmenin; obezite, diyabet ve kalp hastalıkları riskini azalttığını göstermiştir.

Karpuzun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Cilt ve saç sağılığını korur

 • Kalp sağlığı koruyucu
 • Kansere karşı koruyucu
 • Ferahlatıcı etkisi
 • Antioksidan özelliği
 • A vitamini
 • B6 vitamini
 • C vitamini
 • Bol miktarda likopen
 • Amino asit
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Karbonhidrad
 • Lif

Vitaminleri bakımından zengin olduğu için birçok hastalığa faydalı, sağlık açısından karpuz, tüketilmesi elzem meyvelerin başında gelir.

Karpuzun zararları diyabet hastaları dikkat

Karpuz, şeker yönünden yüksek şeker içerdiği için, diyabet hastaları dikkatli tüketmeleri aşırıya kaçmamaları gerekmektedir.

Bu Önerileri Deneyin…

Yaz aylarında sağlığımızı tehdit eden bir başka unsurda sıvı kaybıdır. Karpuz, hem sıvı, hem şeker ihtiyacınızı karşılar, hem de serinletir. Hararet yaptığınızda bir kaç dilim soğuk karpuz tüketin klimadan daha fazla ve sağlıklı serinletir. Sıcakların artması ve nem ile birlikte vücut aşırı terlemeye başlar. Terleme, kardiyovasküler sistemin zorlanmasına sebep olur. Terleme sonrası yeteri kadar sıvı alınmazsa kan akışı yavaşlar ve kan pıhtılaşmaya başlar meyveleri tek tek tüketmek yerine meyve salatası yaparak tüketilmesi daha faydaları olur her meyveden eksik vitaminler alınmış olur.

Meyve salataları

Meyve salatası için yapmanız gereken tek şey geniş bir tabağa ihtiyacınız var. Geniş tabağa kayısı, kiraz, dut, şeftali, elma, armut gibi yaz meyvelerini koymak. İsteğe göre bu meyvelerin üzerine yoğurt ilave ederek tüketebilirsiniz. Yoğurt, içerdiği vitamin ve minarelerin yanı sıra kilo kontrolünde oldukça faydalı besin maddesidir. Yoğurt, içerdiği sağlıklı bakteriler sayesinde bağırsak sisteminizi harekete geçirmekle kalmayıp, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Ayrıca D vitamini ve kalsiyum yönünden oldukça zengin bir besindir. Uzun süre tokluk hissi vermesi de normalden daha az yemek tüketmeniz yönünden oldukça faydalıdır.

Buz küpü

Karpuz suyunu, buz kalıplarına yerleştirin, dondurun meyve salatalarınıza katarak enfes tatlar elde edebilirsiniz. Meyveleri küçük dilimler haline getirerek buz küpü kalıplarına yerleştirin, tercihinize göre su veya karpuz suyu ekleyerek veya maden suyu da ekleyebilirsiniz, dolapta dondurduktan sonra meyve salatasına ilave ederek tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Migren Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir Tedavi Çeşitleri başlıklı makalemizde agrı tedavisi, baş ağrısı ve dogal agrı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir