Migren Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir Tedavi Çeşitleri

Spread the love

Migren Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir Tedavi Çeşitleri

Migren tedavisi

Migren ağrısı çekenler bilirler ki ağrı geldiğinde dünyadan vazgeçersiniz. Migren ağrısı olanların en büyük sorunu, migrenin kesin tedavi olmadığı için, doğal yöntemleri araştırıp çözüm bulmaya çalışmaktadırlar.Migren Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir Tedavi Çeşitleri.

Migren Yunancadan dilimize geçen “hemikraina” kelimesinden geçmiştir. Başın bir tarafında ağrı anlamına gelmektedir.

Migren Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir Tedavi Çeşitleri kadınlarda, erkeklere göre daha sık görülen bir rahatsızlıktır.  Kişilerin gündelik hayatını olumsuz etkilemektedir, yapılan açıklamalara göre migren ataklarının 4 ile 74 saatleri arasında sürmektedir. Ayrıca migren eğiliminin genel olarak hamilelik esnasında azaldığı gözlemlenmiştir.

 Migrenin Nedenleri Nelerdir? Doğal Tedavi Yöntemleri

Migren belirtileri

Hastalığın mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte nörovasküler yani sinir sistemindeki damarsal sebeplerden kaynaklı bir bozukluk olduğu düşünülmektedir. Bir diğer görüş ise çevresel ve kalıtımsal faktörlerin bir karışımı olduğudur.

 

Aile içerisindeki ebeveynlerden birinde konulan migren teşhisi, çocuklarda da migren görülme olasılığını artırmaktadır. Ayrıca kadınların regl dönemlerinde östrojen hormonunu seviyesinin alması, migren ağrısının artması, ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır.

Sigara kullanımı, açlık, rutin yemek yeme alışkanlıklarınızda meydana gelen değişikliklerinde (yemek öğünlerinin atlanmasında), stres gibi faktörlerde ağrıların artmasına etki eden nedenler arasında yer almaktadır.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Baş Ağrısı

Yaşamın içerisindeki koşuşturmadan ve stresten kaynaklanan baş ağrısı çekmeyenimiz yoktur.  Bu ağrıların normal mi yok sa, migren mi bunu ayırt etmek ilk etapta biraz zor olabilir. Bu konuda hastalığı normal baş ağrısından ayırabilmemiz için belirtileri iyi bilmemiz lazım. Şimdi belirtileri incele yelelim.

 • Baş ağrısı esnasında bulantı olması
 • Baş ağrısı esnasında kusmanın olması
 • Baş ağrısının orta ve yüksek şiddette seyrediyor olması
 • Ağrıların zonklayıcı tarzında olması
 • Ağrı esnasında sese duyarlılığın artması
 • Ağrıların gündelik hayatımızdaki aktivitelerimiz esnasında artarak devam etmesi
 • Ağrıları esnasında ışığa duyarlılığın artması
Migren tedavi yöntemleri

Bu belirtiler sizde varsa, sizde migren hastasısınız. Bazı insanlar ağrının geleceğini önceden fark edebilir. Bu süreç aura dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde bireylerde görme bozuklukları, kollarda ve bacaklarda uyuşma gibi semptomlar gözlenebilir.

Migren Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri

Migren Tedavisi Nasıl Olur?

Migren atakları sık olmayan hastaların basit ağrı kesiciler yardımı ile önlenebilmektedir. Ancak atak sıklığı çok fazla olan hastalar için aynı şey söz konusu değildir. Bu tip hastaların uzman kişilerde destek alması çok önemlidir.  Öncelikle yapılması gereken hastanın baş ağrısı atakları geçirmesine neden olan faktörleri belirlemek ve hastanın onlarla ilişkisini kesmektir.

Örnek: Sigara tüketimi migren ataklarını tetikliyorsa, bu hastanın sigarayı bırakması, bıraktırılması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ilaç tedavisi varsa, buna kesinlikle uyulması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra önerilen ilaç kullanımının aksatılmaması sağlanmalıdır.

İlaç tedavisi dışında kullanılan yol ve yöntemler

 • Fizik tedavi yöntemi; Bu tedavide akupunktur ve el masajları yapılarak gelecek atakların zararları önlenmektedir.
 • Biberiye ve melisa da tedavi yöntemlerinin arasında yer alan seçeneklerdendir.
 • Nane iyi gelmektedir
 • Buz tedavide etkilidir
 • Biberiye ağrıda olumlu etki yapar
 • Papatya ağrıda iyi sonuçlar vermektedir
 • Zencefil faydalıdır
 • Kahvenin faydası
 • Masaj yapmanın faydası
 • Feverfew in faydaları

Şimdi migrene iyi gelen tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Elma Sirkesi: Etkili besinler arasında bulunan elma sirkesi aynı zamanda migren tedavisi içinde kullanılır.  Elma sirkesi; kemik ağrısını azaltır, yüksek kan basıncını düzenler, kan şekeri kontrol eder ve kilo vermede yardımcı olur. Bütün bu faydalarının yanında migren ağrılarına iyi gelmektedir.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır;

Bir bardak suya bir çorba kaşığı organik elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Migren tedavisi için günlük için. Eğer elma sirkesi tüketme alışkın değilseniz bir çay kaşığı ile başlayın, alıştıkça artırarak devam edin. Bunun yanında 15’er dakika boyunca ağrıyı azaltmak için sıcak ve soğuk kompresler uygulayabilirsiniz.

Nane

Nane Nasıl Kullanılır:

Anti inflamatuar özellikleri sayesinde sinirlerin yatışmasında etken rol oynar. Bu konuyla ilgili yapılan birçok bilimsel araştırmalarda nenenin migrene iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Balla tatlandırılmış nane çayı içmek anlık sonuçlar almayı sağlar ve migreni geçiştirebilir.

Buz nasıl kullanılır:

Gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında olduğu gibi, migren ağrılarında da buz tedavisi ile ağrıları azaltmak yok etmek mümkündür. Buz uyuşturucu etki yaptığından dolayı ağrı

Migrene buz tedavisi

başlamadan önce veya başlayacağını hissettiğinizde başınıza buzla kompres yapın. Bunun yanında 15’er dakika boyunca ağrıyı azaltmak için sıcak ve soğuk kompresler uygulayabilirsiniz.

Biberiye nasıl kullanılır:

Biberiye kan dolaşımını uyarır ve artırır. Bundan dolayı migren ağrısı için evde uygulanan tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Ayrıca biber uyuşturucu ve ağrı kesici özelliği kapsain maddesi sayesinde ağrıyı yavaşlatmaktaırr. Ilık bir bardak suya bir çay kaşığı acı biber koyun ve iyice karıştırın, isteğe bağlı olarak tatlandırmak için birkaç damla limon suyu ekleyerek içebilirsiniz.

Papatya nasıl kullanılır:

Anti inflamatuar ve antiseptik özelliği sayesinde migren ağrılarını hafifletmeye yarar. Düzenli papatya çayı içmek sorunu büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. 2-3 çay kaşığı papatyayı bir bardak suya koyarak bir dakika boyunca kaynatın ve günde 2-3 defa için. Gerilimden kaynaklanan ağrılardan kurtulmanız da fayda sağlar.

Zencefil

Zencefil nasıl kullanılır:

Migrenle ilgili makalelerde zencefilin migrene iyi geldiği ifade edilmektedir. Migren ağrıları dışında kaslarda oluşan kasılmaları giderir, damarlarda meydana gelebilecek inflamasyonu engelleyebilir.  Migren tedavisi için günde birkaç bardak zencefil çayı içmek iyi gelir.

Kahvenin faydaları:

Bazı sağlık uzmanları kahvenin içerdiği kafein maddesinin migren ağrısına iyi geldiğini söylemektedir. Migren atağının yaklaştığını hissettiğiniz andan itibaren 1-2 saat arayla bir fincan taze kahve içmeniz ağrıyı azaltabilir.

Feverfew bitkisi

Feverfew nasıl kullanılır, faydası nedir:

Gümüş düğme olarak da bilinen bilinen feverfew migrene faydalı olarak bilinen en yaygın bitkiler arasındadır. Kas dokusunda meydana gelen spazmları gideren partenolin içerir. 30 dakika boyunca bir bardak suda bir çay kaşığı feverfew bitkisi ve nane kaynatılır, süzdükten sonra ılık bir şekilde içilir.

Bunun yanında 2 veya 3 tane feverfew yaprağı 40-100 mg yemek migrene iyi gelebilir. Bazı sağlık uzmanları kapsillerini önermektedir.

Masaj yapmanın faydaları:

Kafaya yapılan masaj beyne gönderilen sinyallerin artmasını sağlayarak migren ağrılarının azalmasını sağlar. Masaj aynı zamanda serotonin aktivitesini hızlandırarak ağrının azalmasına yardımcı olur. Kafa etrafına dairesel masajlar ve belirli noktalara yapılan basınçlar migrene iyi gelebilir.

Bir önceki yazımız olan İbn-i Sina’nın Mucizevi Tarifi Gün Yüzüne Çıktı Şifa Dağıtıyor başlıklı makalemizde afşana köyü, buhara ve el kanun fit tıp hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir