Moringa Nedir Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Spread the love

Moringa Nedir Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Moringa nedir?

Moringa Nedir Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Öncelikle bu konuyu açıklayalım. Moringa ikili adı “moringa oleifera” dır Anavatanı Hindistan’ın kuzeyidir. Himalaya eteklerinde yetişen bu bitki bugün çeşitli bölgeler de yetişiyor. Dayanıklı bir bitki olan moringa kökten filizlenir, bu nedenle aşırı soğuklarda yaprağını döker ve gövdesini kurutur ve uygun iklim şartları oluştuğunda yeniden filizlenir. Çok hızlı büyüyebilen bu tür, ilk yılında 4 metreye kadar boyu uzayabilir. Sıcak iklimlerde ise daha fazla büyür.

 

 

 

Nasıl kullanılır?

Moringa bitkisi ülkemizde en fazla çayı tüketilse de dünyada farklı şekillerde kullanılmaktadır. Tohumları fıstık olarak kullanılan moringanın kalınlaşmış kökleri ise yaban turpu olarak tüketiliyor bu yüzden mucize ağaç olarak

Moringa Nedir Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

adlandırılıyor. Yaprakları çayın yanı sıra yeşillik olarak salatalarda, sebze yemeklerinde kullanılıyor. Oldukça besleyici olan bu yapraklar aynı ağırlıkta ki portakalın yedi katı C vitamini, sütün dört misli kalsiyum, havucun dört

misli A vitamini, yine sütün iki misli protein ve muzun üç misli potasyum içerir.

Ayrıca yaprakları toz haline getirilerek baharat olarak tüketilmektedir. Ülkemizde ise yapraklarından yapılan çayı hızlı kilo verdirmek için tüketilmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinde farklı türlerde tüketilen moringa, neredeyse her şeyiyle faydalı olmasından ötürü mucize ağaç olarak anılıyor.

İçerdiği vitaminlerle cildi gençleştiriyor, tansiyonu dengeliyor kansızlığa iyi geliyor. Bitki çayları arasında hızlı zayıflamak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Diğer yandan Filipinler gibi ülkelerde yaprakları çorba, yemek, yapımında ve gıda endüstrisinde kullanılıyor. Yaprakları toz haline getirilip temizlik ve dezenfekte etmek içinde kullanılabilir. Tohumları 38-40 oranında kurumayan ben yağı; bu yağ resim, güzel sanatlarda boya içeriği olarak kullanıldığı gibi saat gibi hassas makinelerin yağlanmasında, temiz, tatlı ve kokusuz olduğu için, parfüm ve saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Ağacı kereste olarak kullanıldığı gibi, bahçelere çit olarak da kullanılabilir. Yağının çıkarılması sonrası kalan posa ve tohumları antibakteriyel özelliği sayesinde su dezenfektasyonu için belli miktarları aşmamak kaydıyla kullanabilir. Buna ilaveten bitki gövdesi çeşitli ülkelerde ise kök boyası olarak kullanılmaktadır. Yine Hindistan ve srilanka’dan yerel halk afrodizyak olarak kadın ve erkler için ilaç gibi kullanıyorlar. Ayrıca açlıkla mücadele için kullanılan ve tavsiye edilen ağaçlardan biridir.

Moringa çayının faydaları.

Moringa Nedir Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Moringa: hücre hasarını önler.

Vücudu güçlendirir metabolizmayı hızlandırır çalışmasına yardımcı olur kalojen içermesinden ötürü cildin erken yaşlanmasını önler. Yine yüksek miktarlarda C vitamini olduğu için, yaraların hızlı iyileşmesine ve cildin yenilenmesine katkı sağlar. Vücudun melanin üretmesini teşvik ederek, pürüzsüz ve bronz bir güzellik sağlar. Kemikleri kuvvetlendirir ve romatizmal ağrılara iyi gelir. Ayrıca alerjik hastalıklara, ülsere, kansızlığa, tansiyona iyi gelirken, kan şekerini dengeler. Yine ruhsal durumu dengelemesi, depresyonu yenmeye yardımcı olması uykusuzluk sorununa çözüm getirmesi ve vücudu toksinlerden temizlenmesi de başka fayda sağlar.

 

 

Moringa çayı  nasıl içilir?

Moringa Nedir Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Moringa çayının hazırlanışı, diğer bitki çaylarından farklı değildir. Bir yemek kaşığı kadar moringa yaprağının üzerine tam kaynamamış su ilave  edilir ve demlenmeye bırakılır. Ardından süzerek tozlarından arındırılan moringa çayı afiyetle içilebilir hale gelir.

Yan etkileri.

Moringa çayının bilinen yan etkisi yoktur. Ancak hemen her şeyde olduğu gibi fazla tüketimden uzak durulması tavsiye edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Papatya Çayı Hangi Rahatsızlığa Faydası Vardır Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizde hangi papatyanın çayı içilir, Hangi Rahatsızlığa Faydası Vardır ve Nasıl Kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Moringa Nedir Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir