Oruç Tutmak Alzheimer hastalığından koruyor

Spread the love

Oruç Tutmak Alzheimer hastalığından koruyor

Oruç tutmanın Alzheimer hastalığı başta olmak üzere sayısız faydası var. Uzmanlar, belli bir süre aç kalmanın beyin hücrelerinin enerji üretim yeri olan mitokondrilerin verimli şekilde çalışmasını sağladığını belirtiyorlar. Buda insanları Alzheimer’den koruyor. Oruç Tutmak Alzheimer hastalığından koruyor

            Migreni olan hastalar, oruç tutabilir mi?

     Ramazan ayı geldiğinde rahatsızlığı olanların oruç tutup tutmama konusunda, doktor tavsiyesine uymaları sağlık bakımından daha doğru bir karar olacaktır. Oruç farz’dır bu yüzden hasta dahi olsa, Müslümanların dini vecibe olmasından dolayı tutmak istemektedir. Ancak oruç farz ama sağlıklı insanlar için farz Müslümanların duyarlı davranmaları kendi sağlıklarına zarar verecekse tutmamaları gerekmektedir.

Migren hastalarında atak görülme sıklığı hastaya göre değişiklik göstermektedir. Bu durumda hasta kendi durumunu kontrol ederek ona göre oruç tutmalıdır. Oruç ağrılı hastalarda dengeyi ciddi şekilde bozabilir. Fazla olmayan ataklar şeklinde gelen bir ağrı varsa ve kişi ilaç dışı yöntemlerle de ataklarını geçirebiliyorsa, sahur ve iftar öğünlerini düzgün takip etmek kaydıyla oruç tutabilir. Hafif ve orta şiddetli ağrıların nefes yada gevşeme egzersizleriyle geçme olasılığı çok yüksektir. Ayrıca migren ağrısı sırasında başı bir eşarp veya tülbentle sıkmanın ve başın üzerine buz veya soğuk uygulama yapmanın, atağı geçirmede etkinliği yoktur.

            Epilepsi hastaları oruç tutabilir mi?

Epilepsi hastalığının birçok çeşidi vardır. Epilepsi nöbetleri dikkatin dağıldığı anı yakalar. Dolayısı ile dikkati dağıtacak kadar aç kalmak nöbeti tetikler. Sık tekrarlayan nöbeti olan hastaların oruç tutması sakıncalıdır. Nadir nöbet geçiren hastaların oruç tutmak için doktorlarından onay almadan oruç tutmaları doğru değildir.

Oruç tutmanın sağlıklı insanlar üzerinde çok faydası var. “Oruç doğru tutulduğu takdirde, vücudumuzda anti-aging tedavinin yapması imkansız olan birçok olumlu gelişme olur” diyen nörolog Prof. Dr. Serdar Dağ, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bunun yanında şeker hastalığı, epilepsi yani sara hasalığı gibi açlıktan olumsuz etkilenecek olan bir hasalığı olanlar için ise, doktor izni olmadan oruç tutmak zararlıdır.”

            Prof. Dr. Serdar Dağ, oruç tutmanın sağlığımıza olan etkilerini anlattı:

Oruç tutarken amaç; belli bir süre aç kalıp daha sonra zamanki yeme alışkanlığından farklı olarak, sınırsız yiyeceklerle sahura kadar beslenmek olmamalıdır. Oruçta doğru beslenmek ve bünyeyi yormamak esastır. Bünyeniz için çok ağır yemeklerden ve aşırı yemekten kaçınmak gerekir. Doğru tutulan orucun beyinin yanında birçok organ sistemimize sayısız faydası var.

Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Bağırsağınızın florasını düzenler, sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • İltihaplanmaların azalmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Açlık hormonunu ghrelin ve tokluk hormonu leptinin çalışmasını düzenler. Kontrolsüz açlık hormonu yok eder.
  • Yağ yakmanıza yardımcı olur.

Oruç tutmanın, beyin üzerinde de birçok olumlu etkisi var.

Yapılan son çalışmalar Sinir hücrelerinin yeniden kazanılmasının mümkün olduğunu kanıtlamıştır. Doğru şekilde yapılan oruç ibadeti; kök hücrelerin yeni beyin hücrelerinin yapmasını harekete geçirir. Yani vitamin ve mineral destekli kalori kısıtlaması ve belli bir süre aç kalmak; kök hücrelerinin nöron yapmasını harekete geçirir, beyin hücrelerinin birbirleriyle olan iletişimini artırır.

Ayrıca belli bir süre aç kalmak, beyin hücrelerinin enerji üretim yeri olan mitokondrilerin en verimli şekilde çalışmasını sağlar. Mitokondrilerde oluşan yüksek enerjinin vücudu birçok hastalıklardan, özellikle de çağımızın korkulu rüyası olan Alzheimer ‘den koruduğu bilinen bir gerçektir.

Bir önceki yazımız olan Bacaklarda Meydana Gelen Kramp Neden olur Nasıl Tedavi Edilir başlıklı makalemizde bacak ağrısı, bacak kasılması ve bacak krampları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir