Pekmez Nedir Nasıl Yapılır Nelere İyi Gelir Nasıl Kullanılır

Spread the love

Pekmez Nedir Nasıl Yapılır Nelere İyi Gelir Nasıl Kullanılır

Severek tükettiğimiz pekmez, nasıl yapılır, nelere faydası var?

Kış mevsimi başta olmak üzere, her mevsim tüketilen pekmez, birçok hastalığa iyi gelen tam bir şifa deposudur. Farklı meyvelerden yapılan pekmezlerin kendilerine göre faydalarında da farklılık arz ediyor. Şuan piyasada üretilen hali hazırda 6 çeşit pekmez üretilmektedir. Harnup pekmezi erkekler açısından özel bir öneme sahip, erkeklerin cinsel gücünü artırdığı biliniyor.

Dut pekmezi

Pekmezin çeşitleri:

  • Üzüm pekmezi
  • Dut pekmezi
  • Harnup (keçi boynuzu) pekmezi
  • Andız pekmezi
  • Hurma pekmezi
  • Pancar pekmezi

Üzüm pekmezi nasıl yapılır, faydaları nelerdir

Harnup (keçi boynuzu) pekmezi

Üzüm pekmezi ülkemizin hemen her yanında üretilmektedir. Bölgesel farklılıklar olsa da genelde üretim şekli, üzümlerin bağdan kesip toplanması ile başlayan süreç, üzümlerin temizlenmesi, tekne adı verilen kapta (büyükçe sandık) ezilmesi bölgeye göre içerisine üzüm toprağı ilave edilerek teknede üzümler ezilerek, üzüm şırası elde edilir bu esnada bir miktar su dökülür. Ezilerek elde edilen üzüm şırası kazanlarda kaynatılarak koyulaşana kadar karıştırılır bu esnada taşmaması için ara ara şıra ilave edilir. Üzüm toprağının kalan kısmı ise kazanda kaynama esnasında ayrıştırılıyor.

Kaynadıktan sonra kıvamına gelince ocaktan indirilir süzülür topraktan arındırılmış şıra tekrar ocak üzerine konur. Üzümlerin ezilme esnasında karıştırılan üzüm toprağı, şıraya dönüştürüldüğü esnada bir miktarı da ayrıştırılmış oluyor. Peki üzüm toprağı neden karıştırılıyor? Maksat ne? Toprağın karıştırılmasında maksat ise pekmezin daha berrak oluşmasını sağlıyor, toprak kullanılmadığı zaman meydana gelen pekmez oluşumu daha bulanık oluyor. Tercihe göre üzüm şırasının kaynama esnasında rayiha katmak için bir bitkide kullanılıyor. Pekmez kaynama süresi yaklaşık olarak 8-10 saat arasında değişiyor üzüm şırasının çokluğu da saatte az veya çok değişiyor. Artık üzüm pekmezi tüketime hazır afiyet olsun.

Üzüm pekmezin faydaları

Andız pekmezi

Vücutta demir eksiliği, kan düşüklüğünü giderir. Vücuda enerji verir, kış aylarında evden çıkmadan 1 çay bardağı pekmez içerek çıkan kişi karda bile üşümez. Vücut direncini artırır besin değeri yüksek. Metabolizmayı hızlandırır, hazmı kolaylaştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan dır vücutta zararlı maddeleri atar.

 

 

Dut pekmezi nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Andız pekmezi

Dutlar toplandıktan sonra bol su ile üzerinde bulunan toz topraktan arındırılmak üzere yıkanır. Yıkanan dutlar geniş bir tencereye alınır yumuşaması için ısıtılır, ısıtılan dutlar daha geniş kazana konur, çiğneme yolu ile şırası çıkarılır, süzülür, süzülen şıra kaynatmak üzere başka bir kazana alınır, istenilen kıvama gelinceye kadar kaynatılır. Ocaktan indirilen dut pekmezi dinlendirilir ve artık yemeye hazırdır afiyet olsun.

Faydaları nedir.

Demir eksiğinde faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kış ayalarında vücudu sıcak tutar, mide rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır. Antioksidan özelliği vardır, kanı temizler, güç kuvvet verir, kalbin rahat çalışmasını sağlar, astım ve bronşite iyi gelir, ülsere iyi gelir, sporcular için enerji kaynağıdır, bebeklerin ve çocukların bedensel gelişimini destekler.

Bir önceki yazımız olan Moringa Nedir Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde moringa ayın nasıl yapılır, moringa çayı ve moringa çayı nasıl yaılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir