Sağlıklı Beyine Sahip Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz

Spread the love

Sağlıklı Beyine Sahip Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz

Sağlıklı Beyine Sahip Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz

Beynimize İyi Gelen Gıdalar Hangisidir, Beyin sağlığını korumak için beslenmenize özen göstermelisiniz. Bol balık ve tavuk yemek, yeşil çay içmek; beyninizi daha genç ve diri tutar. Beynimize İyi Gelen Gıdalar Hangisidir? Bu soruyu soran herkes doğru adım atabilmek için doğru tercih yapmış olurlar.

Beyninizin yaşlanmasını önlemek için ne yemeliyiz?

Beyniniz İçin Balık Yiyin Yeşil Çay İçin, Ceviz yiyin. Bol miktarda balık yiyin, tavuk yiyin, yeşil çay için. İnsan ne yerse odur. Fast-food beslenme tarzı nasıl damarlarımıza zarar veriyorsa, bol balık, tavuk, mevsimine göre sebze ve meyvelerinden tüketmek de beyin damarlarımızı daha genç ve diri tutar.

Çocuklarda hangi besinler beyni besler?

Çocuklarda hangi besinler beyni besler?

Beyin gelişimi anne karnında başlar, 5 yaşına kadar sürer. Entelektüel gelişimi ise yaşam boyu sürer. Doğumun ilk yılında beyin için lazım olan tüm besinler anne sütünde vardır. Daha sonraki dönemlerde başta süt olmak üzere yumurta, et, balık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve mevsim meyvelerini tüketmek gerekir. Çocukluk döneminde beyin gelişimi hızlıdır. Saydığım gıdaların eksiksiz alınması gerekirse vitamin takviyesi yapılması beyni besler, ileri ki dönemde yaşam kalitesini artırır. Fast-food türü gıdaların tüketilmesi aşırı kilo, vücut direncinde düşme ve hafıza zayıflığı yapar.

Yaşlılık döneminde beyin beslenmesi niçin önemlidir?

Beyin kanla taşınan besin maddeleri ile beslenir. İleri yaşlarda, ileri yaşlarda beyine giden damarların yapısının yıpranmasına ve kan akımının azalmasına bağlı olarak besinlerden yararlanabilme kapasitesi düşer. İleriki yaşlarda beynin besin ihtiyacı değişir.

Beslenmede asıl amaç; yaşa uygun gıdalar alarak, hastalıkları önlemektir. Yaşlılıkta kırmızı et tüketiminden kaçınmak, bunun yerine özellikle balık ve tavukla et ihtiyacı karşılanmalıdır. Bol oranda yeşil sebze tüketilmelidir. Şekerli, aşırı tuzlu, unlu maddeler, pirinç pilavı, beyaz ekmek, tüm tatlılar; mümkün olduğu kadar beslenmemizden çıkarılmalıdır. İleri yaşta makul ölçülerde süt ve yoğurt, taze meyve ve sebze, kuru baklagiller, balık veya balık yağı, kepekli ekmek tüketmekte fayda vardır.

Unutkanlığa balık yağı, uykusuzluğa papatya çayı

Unutkanlığa balık yağı, uykusuzluğa papatya çayı

Beyin hastalıklarının oluşmasında tansiyon, yüksek şeker gibi hastalıkların, genetik yapı ve çevresel etkenlerin varlığı tartışılmazdır. Yaşam için gerekli olan gıdaların, genetik yapı ve çevresel etkenlerin varlığı tartışılmazdır. Yaşam için gerekli olan gıdaların yeterli ve doğru alınması, birçok hastalığın oluşumunu engeller. Birkaç örnek vermek gerekirse şöyle sıralanabilir,

Beyin yaşlanmasını yavaşlatmak için:

Arı poleni, üzüm çekirdeği, A, E, C ve B vitamini, balık, yeşil çay, baharatlardan biberiye, zencefil, dereotu, fesleğen ve bir tür bitki olan gingo biloba faydalıdır. Doğal yetişmiş yeşil yapraklı sebzeler, taze mevsiminde yetişmiş meyvelere ağırlık verilmelidir.

Unutkanlık ve hafıza zayıflığı için:

B vitamini, balık ve balık yağı, E ve C vitamini, yeşil çay, gingo biloba, ada çayı, yeşil çay, meyve çavdar ve meyve çayları, kahve, bir biberiye, zencefil, karabiber faydalıdır. Özellikle kakulenin, beyni canlandırıcı etkisi vardır.

Felç olmamak için:

Felç olmamak için:

Yağ, şeker ve unlu yiyeceklerden kaçınmak, hayvansal gıda olarak balık, tavuk, süt ve süt ürünlerinden yoğurt tüketmek, bol sebze ve meyve yemek, sigaradan, alkolden, fast – food tarzı gıdalardan uzak durmak, kilo almamak için kişiyi korur.

Uyku bozukluğu:

Bol sebze ve meyve tüketimi yapılmalı, yoğurt ve süt dışında hayvansal ağırlıklı gıdalardan kaçınılmalıdır. Melisa ağırlıklı, içinde anason ve papatya bulunan çaylar, uykusuzluğa iyi gelir. Kahve, çay ve asitli içecekler akşam içilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Vazelin Nedir Ne Faydası Var Zararları Nedir Nerelerde Kullanılır başlıklı makalemizde vazelin hammaddesi nedir, vazelin kaç yılında bulunmuştur ve vazelin nasıl bulunmuştur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sağlıklı Beyine Sahip Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir