Stresle Birlikte Görülen Kilo Artışı Hangi Hastalıkları Tetikler

Spread the love

Stresle Birlikte Görülen Kilo Artışı Hangi Hastalıkları Tetikler ?

Kilo Artışı Hangi Hastalıkları Tetikler ?

Her gün sıklıkla karşımıza çıkan ve hayatımızda yer alan pek çok aktiviteyi etkileyen stresin, kilo alma ve verme üzerinde de etkilerinin olduğu bilinir. Bazı insanlar stresli oldukları zamanlarda sıklıkla yemek yerken bazı insanların da iştahı kesilir ve yemek yiyemez. Yapılan araştırmalar, stresin özellikle kadınlar üzerinde kilo alma eğilimini artırdığını gösteriyor. Yoğun stres altında çalışan ya da aşırı stres durumlarına maruz kalan kişilerde obezite sorunu bile görülebilir. Stres, kilo alma problemi ile birlikte pek çok hastalığın da tetikleyicisi olabilir. Bu nedenle stresi kontrol altına almak ve aşırı stresli olunan durumlarda neler yapılması gerektiğini bilmek gerekir.

Kilo Artışı Hangi Hastalıkları Tetikler ?

Stresle beraber kilo artışı, vücudun pek çok organı üzerinde etki gösterir. Hali hazırda bir hastalığınız varsa, bunu tetikleyip ilerlemesini sağlayabilir. Kanser ve HPV virüsü gibi önemli hastalıklar bunların başında gelir. Stresin ve beraberinde gelen kilo artışının neden olduğu diğer hastalıklar ve etkileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

Kilo Artışı Hangi Hastalıkları Tetikler ?

Şeker hastaları, ilerleyen seviyelerde şeker komasına girebilirler. Hatta daha ileri derecede şeker hastası olan kişilerde uzuv kaybı ve körlük gibi durumlar yaşanabilir. Stresli olmak ve buna bağlı olarak sürekli yemek yiyerek aşırı kilo almak, tüm bunların başlıca nedenleri arasında yer alır.

Stresin Kiloya Etkileri

Depresyonun en önemli nedeni de stresli yaşam tarzıdır. İş yaşantısında ya da özel hayatında yoğun stres altında kalan insanlar, can sıkan bir olay yaşadıklarında kolay bir şekilde depresyona girebilirler. Bunun sonucunda ise aşırı yeme isteği ortaya çıkabilir ve kilo artışı görülür.

Kilo Artışı Hangi Hastalıkları Tetikler ?

Stres, kanser hastalığının da tetikleyicisidir. Hatta doktorlar kanser hastalarının moralinin yüksek tutulmasını gerektiğini söylerler. Çünkü stres ve beraberinde gelen moral bozukluğu, vücudun hücre yapımını yavaşlatır. Sağlıklı hücre yenilenmesi olmadığı durumlarda kanserli hücreler daha çok yayılır ve ilerler. Stresle birlikte şekerli yiyecekler yeme isteği arttığı için de kanserli hücreler daha çok beslenmiş olur.

Obezite probleminin en temel tetikleyicisi strestir. Yapılan araştırmalar sonucunda stresin UCN3 adı verilen bir proteini etkilediği ortaya koyulmuştur. Bu protein yağlı ve şekerli yemek yeme isteğini arttırırken aynı zamanda tokluk hissini etkiler. Aynı zamanda kandaki şeker miktarının dengelenmesini sağlayan insülin hormonunun gereğinden fazla salgılanmasına neden olur. Bunlarla birlikte kalp, kaslar, pankreas ve karaciğer üzerinde de bu protein etkilidir. Doğal olarak aşırı yemek yeme isteğini artıran bu gen nedeniyle şeker, kalp, tansiyon ve karaciğer hastalıkları ile birlikte obezite sorunu da görülür. Obezitesi olan insanların pek çoğunda bu hastalıklara rastlanır.

Stres, gereğinden fazla zayıflayan insanlarda da böbrek, pankreas ve mide problemleri gibi sorunlara yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Kalp Damar Hastalıkları İçin Çorba Tarifi başlıklı makalemizde 1 çay kaşığı kişniş, buğday ekmeği ve çorba nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Stresle Birlikte Görülen Kilo Artışı Hangi Hastalıkları Tetikler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir