Vazelin Nedir Ne Faydası Var Zararları Nedir Nerelerde Kullanılır

Spread the love

Vazelin Nedir Ne Faydası Var Zararları Nedir Nerelerde Kullanılır

Vazelin nerelerde kullanılır

Vazelin Nedir? Öncelikle vazelini neredeyse her evde bulunmakla beraber aile bireylerinden en fazla kullanan ise ev hanımıdır. Vazelin Nedir Ne Faydası Var Zararları Nedir Nerelerde Kullanılır Öncelikle çatlaklar için  kullanılan vazelin oldukça faydalı bir kremdir.

Vazelinin ham maddesi ham petroldür. Ham petrolden elde edilen beyaz macun kıvamında bir yağdır. Vazelin gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Pembe renkli olanında mevcuttur renklendirici katılmıştır. Genel manada vazelin bir cilt bakım ürünüdür. Eski dönemlerden beri aktif olarak kullanılan vazelin, kozmetik sektörünün trends ürünüdür diyebiliriz. Kozmetik sektörü başta olmak üzere tıp, sağlık, ilaç sektöründe en çok kullanılan etken madde desek yanlış etmiş olmayız. Eczanelerden aldığımız kremlerin çoğunun ham maddesi vazelindir. Vazelin suda çözülmez 38-54 derecede çözünen vazelin, alkol ve eterle de yarı oranda çözünür.

Vazelin ne işe yarar?

Vazelin nerelerde kullanılır

Vazelinin ortaya çıkışı kimyager Robert chessebrough petrol rafinerisinde çalışırken kuyulardan çıkan beyaz yapışkan sıvının işçilerin ayaklarına bulaşması ile ayaklarda görülen yumuşama ve rahatlık, ayaklardaki çatlakların hızla iyileşmesi neticesinde Kimyager Robert Chessebrough beyaz yapışkan sıvıyı araştırmaya başlar. İşçilerin iş kazaları neticesinde ortaya çıkan yaralanmalarda, yanıklarda ve kesiklerde bu beyaz sıvının yaraları hava aldırmayarak daha hızlı iyileştirdiğini keşfeder. Bu kimyasal beyaz sıvıyı vazelinde kullanmaya başlar. 1895 yılına gelindiğinde vazelin inin gerçekten etkili olduğunu anlar ve labaratuar da incelemeye alır tamamen doğal bir cilt ürünü olduğu keşfi de gerçeklemiş olur bu keşif, tarihin keşiflerinden biri olarak kayıtlara geçer.

Dünyanın en büyük cilt bakım ürünü satan firması Maybelline markasının doğuşu vazelinin keşfi ile olmuştur. 1913 yılında kimyager Williams kız kardeşi Maybel’i cildinde bulunan lekelerden dolayı çok üzüldüğünü görünce, kömür tozu ile vazelini karıştırarak ilk cilt maskesini üretir. 1915 yılına kadar bu cilt maskesi bedava dağıtılır ve iyi sonuç alındığı için artık marka olmuştur. Dünyada uzun yıllar liderliği kimseye bırakmaz. Vazelinin kullanım alanı cilt bakımı ile sınırlı değildir oldukça geniştir. El ayak bakımı, saç bakımı, evde bazı eşyalarda bile kullanılmaktadır.

Vazelin nerelerde kullanılır kullanıldığı alanlar.

 • Vazelin ile tırnak bakımı: Tırnak kırılmasını önleyerek, daha parlak ve sağlam tırnaklarının olmasını sağlar, düzenli olarak tırnaklarınıza vazelin sürün.
 • El bakımı: Kuruyan çatlayan ellerinize bakım için vazelin yeter. Özellikle kış aylarında soğuk havadan ayazdan kuruyan ellerinize yatarken vazelin sürün ve ovalayın sabah kalktığınızda elleriniz yumuşacık olur.
 • Saç bakımı: Az miktarda saça sürülüp yedirildiğinde kırılan ve elektriklenen saça fayda sağlar.
 • Vazelinle kaç ve kirpik bakımı: Vazelini gece yatarken kirpiklerinize sürün ve iyice yedirin, kirpikleriniz daha parlak ve kalınlaşacaktır. Vazelin dökülen kaşları çıkartır ve gürleştirir.
Vazelin nerelerde kullanılır

Dudaklarınızı parlatabilirsiniz: Dudaklarınıza sürüp üzeri nede rujunuzu yapın daha parlak ve dolgun görüneceklerdirGözaltı kırışıklıklarını yok eder: Akşamları yatmadan önce gözaltı nıza ince tabaka halinde sürerek gözaltı kırışıklığını zı yok edebilirsiniz.

 • Cilde faydaları: Vazelin cildi nemlendirir, çatlakları yok eder, cildi besler kurutmaz, cilt kuruluğunu önler, nasır oluşumunu önler, nasılları yok eder cildin daha parlak olmasını sağlar, dudaklarda oluşan yaralara uçuklara iyi gelir.
 • Parfümünüzün etkisini uzatabilirsiniz: Parfümünüzün kullanmadan önce boyun bölgenize ince tabaka halinde vazelin sürerek parfümünüzün daha uzun süre kokmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebeklerde kullanabilirsiniz: Bebeklerde oluşan pişik olan bölgelere bol miktarda vazelin sürerseniz hem pişikler den oluşan kızarıklık gidecek hem de pişik sorunu ortadan kalkacaktır.
 • Yüzünüze sürebilirsiniz: Cildinizin nem dengesini korumak ve cildinizin yumuşak kalması için yüzünüze hem sabah hem de yatarken sürebilirsiniz.
 • Dizlerinize ve dirseklerinize sürün: Diz ve dirseklerde oluşan nasırlaşmayı ve sertleşmeyi vazelin kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Topuklarınıza sürün: Topuklarda oluşan nasırlaşmaya vazelin iyi gelir sertleşmeyi giderir ve yumuşatır.
 • Saçlarda oluşan bitleri yok eder.
Vazelin nerelerde kullanılır

Vazelin makyajı çıkartır.

 • Sivilceye iyi gelir, az sürerseniz iyi gelir, çok sürerseniz sivilce oluşur.
 • Çatlakları yok eder.
 • Elmacık kemiğinize toza allık ile vazelini karıştırıp sürerseniz elmacık kemikleriniz daha parlak görünecektir.
 • Yüzüğünüz parmağınızda sıkıştı ise vazelinle çıkarabilirsiniz.
 • Kuruyan yaralarınız varsa vazelin sürerek yumuşatabilirsiniz.
 • Bronzlaşmak için kullanabilirsiniz, pahalı kremler kullanmanıza gerek yok, bir miktar vazelin sürün denize girseniz bile suda çözülmediği için bronzlaşırsınız.
 • Deri ceketlerinizi de bir miktar vazelin sürerek parlaklaştırabilir’siniz.
 • Sıkışan cıvatalar da vazelin kullanarak rahatlıkla sökebilirsiniz.
 • Saç boyası yaparken boyun alın ve yüzünüze vazelin sürerseniz boyadan kaynaklanan sorunlar ortadan kalkacaktır.

Vazelinin zararları:

Vazelin nerelerde kullanılır

Her şeyde olduğu gibi, azı karar çoğu zarardır. Vazelinde aynıdır, zararı yok diye bol miktara gereksiz kullanırsanız elbette sivilce çıkmasına neden olursunuz, siz ihtiyacınız kadar kullanın. Her evde bulunan ve bulunması gereken vazelinin ise 1-45 TL arasında fiyatları değişmektedir. Eczanelerde, marketlerde mahalle bakkallarında bile bulabilirsiniz ancak kaliteye önem vermenizi tavsiye ederim. Umarım faydalı olabilmişimdir. Makalemize yorumlarınızı bekleriz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ürtiker Hastalığı Nedir Ve Tedavisi Varmı Halk arasında “kurdeşen” nedir? başlıklı makalemizde kurdeşen, kurdeşen hastalığı ve kurdeşen tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir